ارزیابی ارتباط محافظه کاری سود و زیانی و محافظه کاری ترازنامه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-5. عدم تقارن زمانی سود به عنوان معیاری از محافظه کاری

در قسمت 2-1-2-4-3 اظهار گردید، که عدم تقارن زمانی سود بر اساس ارتباط سود/ بازده­های سهام به عنوان یکی از معیارهای محافظه کاری شناخته شده می باشد. باسو (1997)، محافظه کاری را در نتیجه انعکاس سریع­تر اخبار بد نسبت به اخبار خوب در سود تفسیر نمود. این تفسیر، بیانگر تفاوت سیستماتیک بین اخبار خوب و بد از دو جنبه «به هنگامی»[1] و «پایداری»[2] در سود می باشد. باسو برای اندازه گیری اخبار از بازده های سهام بهره گیری نمود و با بهره گیری از رگرسیونی بین سود و بازده سهام دریافت که پاسخ سود نسبت به اخبار بد (بازده منفی سهام) به­هنگام­تر از پاسخ سود نسبت به اخبار خوب (بازده مثبت سهام) می باشد. او همچنین در مطالعه­های خود نشان داد که پایداری تغییرات منفی سود کمتر از تغییرات مثبت آن می باشد. به این شکل، او معیاری را برای اندازه گیری محافظه کاری معرفی نمود که دیدگاه سود و زیانی داشته و آن را عدم تقارن زمانی سود نامید. باسو برای توجیه این معیار سود و زیانی خود به بولتن تحقیقات حسابداری شماره (2)، انجمن حسابداران رسمی آمریکا (1939) استناد نمود، در این بولتن تصریح شده بود که محافظه کاری در صورت سود و زیان از اهمیت بیشتری نسبت به محافظه کاری در ترازنامه برخوردار می باشد.

باسو (1997) با بهره گیری از مثالی به تشریح ادعاهای خود پرداخت که در اینجا به آن مثال تصریح خواهد گردید. فرض کنید شرکتی دارای یک دارایی ثابت به بهای تمام شده 70000 دلار می باشد. عمر مفید این دارایی در ابتدای امر 10 سال برآورد شده می باشد و ارزش اسقاط آن را نیز صفر در نظر گرفته­اند. پس از گذشت 3 سال، شرکت به اخباری مبنی بر کاهش یا افزایش در برآورد عمر مفید دارایی خود نایل می­گردد.

اگر عمر مفید برآورده شده جدید از 10 سال به 13 سال افزایش یابد، شرکت از نظر اقتصادی وضعیت بهتری پیدا خواهد نمود، اما براساس اصل بهای تمام شده تاریخی در حسابداری هیچ­گونه سودی در زمان تغییر برآورد شناسایی نخواهد گردید و شناسایی کامل آن­ها به دوره­های آتی منتقل خواهد گردید، در عوض، هزینه­های استهلاکی که در دوره­های جاری و آتی مقصود خواهد گردید در طول عمر باقیمانده آن دارایی تخصیص خواهد پیدا نمود و در نتیجه هر ساله هزینه­های استهلاک پایین­تر و سود نیز بالاتر خواهد رفت.

در صورتی­که اخبار واصله حاکی از کاهش در برآورد عمر مفید دارایی از 10 سال به 7 سال باشد، هزینه استهلاک طی عمر مفید باقیمانده کوتاه­تر دارایی بیشتر می­گردد، اما از آنجایی که این اخبار به عنوان یک شوک اقتصادی باعث کاهش ارزش دارایی خواهد گردید، در اینجا اصول حسابداری شناسایی سریع این زیان را تجویز خواهد نمود. در نتیجه سود دوره جاری شدیداً کاهش خواهد پیدا نمود و هیچ تاثیری بر روی سود سال­های آتی وارد نخواهد گردید. این تسریع در شناسایی زیان­ها در مقایسه با به تعویق انداختن شناسایی سود، مطابق با اصطلاح محافظه کاری می باشد. از این رو، از روی این مثال به راحتی می­توان مفاهیم پاسخ به­هنگام­تر سود، نسبت به اخبار بد پیش روی اخبار خوب و پایداری بیشتر تغییرات مثبت نسبت به تغییرات منفی آن را برداشت نمود. باسو (1997) همچنین پیش­بینی کرده بود که ارتباط سود- بازده جاری، نسبتاً قویتر از ارتباط جریان نقدی- بازده جاری، به ازای اخبار بد در مقایسه با اخبار خوب می باشد. این انتظار باسو را نیز به راحتی می­توان از روی این مثال نظاره نمود. در آن مثال اخباری که باعث کمتر شدن برآورد عمر مفید دارایی شده بودند هیچ تاثیری بر روی جریان­های نقدی جاری نداشتند، اما همان اخبار بد در سود جاری منعکس شدند. پس جریان­های نقدی جاری، هم به ازای اخبار بد و هم اخبار خوب، ارتباط ضعیف­تری با بازده­های جاری دارند و این در حالی می باشد که به احتمال بیشتر، اقلام تعهدی در شناسایی اخبار بد جاری و انعکاس آن­ها در سود جاری تأثیر دارند.

[1] – Timeliness

[2] – Persistence

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

با وجود اینکه در سال­های اخیر تحقیقات زیادی با محوریت موضوع محافظه­کاری در سراسر جهان انجام شده می باشد و این اصل محدودکننده حسابداری را از زوایا و جنبه­های مختلفی مورد مطالعه قرار داده­اند، اما با این حال علیرغم پتانسیل بالای این موضوع برای انجام تحقیقات علمی، تا­کنون در کشور ما در این زمینه تحقیقات کاملی صورت نگرفته می باشد و جای خالی مطالعه بعضی جوانب این موضوع در میان تحقیقات علمی رشته حسابداری در محافل دانشگاهی و حرفه­ای محسوس می­باشد. در این پژوهش کوشش شده می باشد که با محوریت موضوع محافظه­کاری، دریچه تازه-ای برای انجام تحقیقات دیگر در این زمینه گشوده گردد.

هدف این پژوهش مرور دو دیدگاه و معیار ارزیابی محافظه ­کاری، 1) معیار عدم تقارن زمانی سود و 2) نسبت ارزش بازار سهام به ارزش دفتر آن و مطالعه ارتباط میان این دو می باشد.

ارزیابی ارتباط محافظه کاری سود و زیانی و محافظه کاری ترازنامه ای

پایان نامه - تز - رشته حسابداری