ارزیابی ارتباط محافظه کاری سود و زیانی و محافظه کاری ترازنامه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

3-1. مقدمه

پژوهش علمی، یک مطالعه منظم و کنتر­ل ­شده تجربی و انتقادی یک یا چند قضیه فرضی، درمورد روابط احتمالی میان پدیده­های طبیعی می باشد. اعتقاد علمای معاصر بر این می باشد که توسعه و پیشرفت علوم در چند دهه اخیر به مراتب بیشتر و جامع­تر از پیشرفتی می باشد که کلیه علوم از بدو پیدایش خود تا پایان نیمه اول قرن بیستم داشته­اند. شاید قبول این واقعیت قدری مشکل باشد، لیکن پیشرفتی چنین شتابان مرهون به کار بردن روش­های دقیق و صحیح علمی بوده می باشد.

علم واژه­ای می باشد که در موارد بسیار، به گونه­ای نامطلوب مورد تعبیر و تفسیر قرار گرفته می باشد. مردمان عادی، سیاست گذاران، روزنامه نگاران، دانشجویان و دانشمندان هر کدام اصطلاح علم را به طرق مختلف تعریف می­کنند و در زمینه­های گوناگون به کار می­برند. این واژه نزد بعضی دلالت بر یک کار ارزنده و مهم و نزد دیگری دلالت بر پیکره­ای از دانش حقیقی دارد و مقصود از آن برای گروهی دیگر، نوعی مطالعه عینی درمورد پدیده­های تجربی می باشد(هومن، 1384، 1-2). بدون تردید برای علم، تعاریف متعدد و متنوعی هست. شاید همه این تعاریف را بتوان در دو مقوله محتوایی و فرایندی، طبقه بندی نمود. بر پایه تعریف محتوایی: «علم یعنی مجموعه­ای متراکم از دانش توحید یافته» و بر پایه تعریف فرایندی: « علم یعنی فعالیت کشف متغیرهای مهم در طبیعت، مرتبط ساختن این متغیرها و تبیین این روابط (از طریق اظهار قانون)». به گونه اختصار، علوم مختلف مسائل حل­شدنی را با بهره گیری از روش علمی مطالعه می­کنند و پس می­توان گفت، که «علم عبارت می باشد از کاربرد روش علمی در یافتن جواب برای مسائل حل شدنی». این تعریف زیرا تاکید بر روش دارد، تعریف فرایندی و از این لحاظ که مطالعه مسائل حل شدنی منجر به دانش نظامدار می­گردد، تعریف محتوایی را نیز دربر می­گیرد. محتوای علم به گونه­ای مستمر در حال تغییر و تکامل می باشد (همان، 4-5). با آنکه همه‌ی شاخه­های علوم، متفاوت از یکدیگرند و فنون پژوهش علمی نیز ممکن می باشد از یک علم به علم دیگر، به گونه قابل ملاحظه­ای متفاوت باشد، ساختار همه آن­ها متکی بر یک نظام منطقی می باشد و در همه آن­ها یک فلسفه مشترک به نام «روش علمی» هست (همان، 23).

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

انتخاب روش پژوهش، بستگی به هدف­ها و ماهیت موضوع پژوهش و امکانات اجرائی آن دارد. به تعبیری، روش پژوهش به محقق کمک می­نماید چه شیوه و روشی را انتخاب و آغاز نماید تا بتواند هر چه سریع­تر به پاسخ یا پاسخ­هایی که برای پرسش­های پژوهش خود در نظر گرفته می باشد دست یابد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با وجود اینکه در سال­های اخیر تحقیقات زیادی با محوریت موضوع محافظه­کاری در سراسر جهان انجام شده می باشد و این اصل محدودکننده حسابداری را از زوایا و جنبه­های مختلفی مورد مطالعه قرار داده­اند، اما با این حال علیرغم پتانسیل بالای این موضوع برای انجام تحقیقات علمی، تا­کنون در کشور ما در این زمینه تحقیقات کاملی صورت نگرفته می باشد و جای خالی مطالعه بعضی جوانب این موضوع در میان تحقیقات علمی رشته حسابداری در محافل دانشگاهی و حرفه­ای محسوس می­باشد. در این پژوهش کوشش شده می باشد که با محوریت موضوع محافظه­کاری، دریچه تازه-ای برای انجام تحقیقات دیگر در این زمینه گشوده گردد.

هدف این پژوهش مرور دو دیدگاه و معیار ارزیابی محافظه ­کاری، 1) معیار عدم تقارن زمانی سود و 2) نسبت ارزش بازار سهام به ارزش دفتر آن و مطالعه ارتباط میان این دو می باشد.

ارزیابی ارتباط محافظه کاری سود و زیانی و محافظه کاری ترازنامه ای

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید