عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی ارتباط محافظه کاری سود و زیانی و محافظه کاری ترازنامه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

5-1. مقدمه

امروزه اطلاعات مالی یک از ارکان مهم جامعه بشری فعلی می باشد. در دنیای امروز برخلاف گذشته، با گسترش واحدهای تجاری از سطح یک واحد اقتصادی تک­مالکی به سوی شرکت­های بزرگ سهامی و حتی شرکت­های بین­المللی و چندملیتی، بهره گیری­کنندگان اطلاعات مالی این واحدها نیز به تناسب بیشتر و بیشتر شده می باشد و طیف گسترده­ای را دربرمی­گیرند. هر یک از بهره گیری­کنندگان به فراخور وضعیت و شرایط موجود خود با دریافت اطلاعات منتشره از سوی شرکت­ها تصمیم­گیری می­کنند. این اطلاعات از طریق خروجی­های سیستم حسابداری تأمین می­شوند. «سیستم حسابداری عبارت می باشد از مجموعه­ای از اجزای به هم پیوسته در داخل یک مؤسسه که آثار مالی رویدادهای آن مؤسسه را به صورت­ها و گزارش­های مالی تبدیل می­کند (حساس یگانه، 1358، 5).

در چنین شرایطی اصول و رویه­های حسابداری به پشتیبانی مراجع تدوین­کننده استانداردهای حسابداری، به مقصود متعادل کردن خوش­بینی مدیران، طرفداری از حقوق ذینفعان و ارائه منصفانه صورت­های مالی، مفهوم محافظه­کاری را به کار می­برند. بدین ترتیب، محافظه­کاری به عنوان یکی از اصول محدود­کننده حسابداری، سال­ها می باشد که مورد بهره گیری حسابداران قرار می­گیرد و علیرغم انتقادهای فراوان بر آن، همواره جایگاه خود را در میان سایر اصول حسابداری حفظ نموده می باشد. اعمال اصلی محافظه­کاری موجب می­گردد تا از میان روش­های مختلف، روشی انتخاب و اعمال گردد که حداقل اثر افزاینده را بر سود خالص و جمع دارایی­های شرکت داشته باشد. به بیانی دیگر بر اساس این اصل، شرکت نباید از روش­هایی بهره گیری نماید که درآمدها و دارایی­های خود را بیش از واقع و هزینه­ها و بدهی­ها را کمتر از واقع نمایش دهد.

از این رو می­توان، از محافظه­کاری به عنوان مکانیزمی نام برد که اگر به درستی اعمال گردد، منجر به حل بسیاری از مسایل نمایندگی و عدم تقارن اطلاعاتی خواهد گردید که جملگی برخواسته از شکاف روز­افزون بین مدیران و تأمین­کنندگان منابع مالی واحدهای تجاری در دنیای امروز می باشد. حال با در نظر داشتن اهمیت تأثیر محافظه­کاری، به عنوان یکی از اصول محدودکننده­ حسابداری، نیاز به معیارهایی برای سنجش دقیق آن در گزارشگری مالی ضروری به نظر می­رسد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با وجود اینکه در سال­های اخیر تحقیقات زیادی با محوریت موضوع محافظه­کاری در سراسر جهان انجام شده می باشد و این اصل محدودکننده حسابداری را از زوایا و جنبه­های مختلفی مورد مطالعه قرار داده­اند، اما با این حال علیرغم پتانسیل بالای این موضوع برای انجام تحقیقات علمی، تا­کنون در کشور ما در این زمینه تحقیقات کاملی صورت نگرفته می باشد و جای خالی مطالعه بعضی جوانب این موضوع در میان تحقیقات علمی رشته حسابداری در محافل دانشگاهی و حرفه­ای محسوس می­باشد. در این پژوهش کوشش شده می باشد که با محوریت موضوع محافظه­کاری، دریچه تازه-ای برای انجام تحقیقات دیگر در این زمینه گشوده گردد.

هدف این پژوهش مرور دو دیدگاه و معیار ارزیابی محافظه ­کاری، 1) معیار عدم تقارن زمانی سود و 2) نسبت ارزش بازار سهام به ارزش دفتر آن و مطالعه ارتباط میان این دو می باشد.

ارزیابی ارتباط محافظه کاری سود و زیانی و محافظه کاری ترازنامه ای

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید