عنوان کامل پایان نامه :

  مطالعه ارتباط بین تیپ‌های شخصیتی مدیران و اثربخشی آنان

قسمتی از متن پایان نامه :

1  تاریخچه و توصیف (MBTI)

آزمون (MBTI) تاریخچه ای غیر عادی دارد. کارمایرز و بریگز در دهه 1920 به وسیله بریگز شروع گردید. نظریه او در 26 دسامبر 1926 در مجله NewRebulic و بعد مجددا در MBTI NEWS چاپ و منتشر گردید که شامل چهار تیپ شخصیت می‌گردید اجتماعی[1] فکری[2] ، اجرایی[3]، و خود انگیخته[4]  درست در همان زمان یونگ روان تحلیل گرسوئیسی نیز در حال رشد دادن تئوریهای تیپهای شخصیتی خود بود. او این تئوری را در کتاب تیپهای روان شناختی که در سال 1922 نگاشته گردید منتشر نمود وقتی این کتاب بدست بریگز رسید آن را مطالعه نمود، شباهت زیادی بین کاریونگ و دیدگاه خود نظاره نمود. لذا به همراه دخترش مایرز اقدام به یکی کردن این دو دیدگاه نمود.

با در نظر داشتن کاربردهای زیاد (MBTI)، تا کنون فرمهای مختلفی از آن تهیه شده می باشد که هر کدام از آنها برای فرم نیز شامل دو فرم مختلف می باشد. اولی نوع 126 آیتمی‌و دومی‌نوع نمره گذاری شخصی می باشد که شامل 94 آیتم باشد و از شخص می‌خواهد با در نظر داشتن نوع احساس یا اقدامی‌که در موقعیتهای ویژه به اقدام می‌آورد به آنها پاسخ دهد.

با در نظر داشتن پاسخهایی که فرد به آنها می‌دهد، می‌توان او را درونگر یا برونگر (E-I)[5] ، اهل استدلال یا شهودی ( S یا N[6])، اهل فکر یا احساس (T یا F) [7]، قضاوتی یا ادراکی (j یا p)[8] نامید و سپس بر آن اساس با در نظر داشتن 16 نوع شخصیت ویژگیهای شخصیتی او را مشخص نمود. این پرسشنامه اولین بار در ایران در سال 1373 توسط سه نفر از دانشجویان دوره کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی دانشگاه فردوسی مشهد، در سطح دانشجویان دانشگاهای علوم پزشکی مشهد هنجاریابی گردید. این تیپ نما، پس از تهیه آن به زبان اصلی (انگلیسی) از خارج از کشور و ترجمه آن به فارسی به مقصود هنجاریابی بر روی 700 نفر از دانشجویان دختر و پسر اجرا گردید.

[1] – social

[2] – cantemplative

[3] – Executive

[4] – spontaneous

[5] – Extroverlod or inloverled

[6] – sensing or intuitive

[7] – Thinking or Feeling

[8] – Petecining or judging

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

1- تعیین تیپهای شخصیتی مدیران ابتدایی ناحیه 5 مشهد

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

2- شناسایی و تعیین اندازه تاثیر مدیران

3- تعیین ارتباط بین تیپهای شخصیتی و تاثیر مدیران مدارس ابتدایی.

4- کمک به غنی کردن پژوهشهای داخلی در این زمینه

 

مطالعه ارتباط بین تیپ‌های شخصیتی مدیران و اثربخشی آنان

دسته‌ها: پایان نامه