عنوان کامل پایان نامه :

 ارزیابی ارتباط محافظه کاری سود و زیانی و محافظه کاری ترازنامه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

ج) محافظه کاری و حاکمیت شرکتی[1]:

یکی از مزایای تاییدپذیری نامتقارن این می باشد که زیان خیلی زودتر تشخیص داده می­گردد. محافظه کاری در کنترل کار، به مدیریت کمک می­کند زیرا که همانند یک علامت هشدار به نشانه زیان اقدام می­کند.

محافظه کاری حسابداری طریقه آگاهی از نتایج بد مالی را تسریع می­کند(Wendt, 2010, 21).

تأییدپذیری نامتقارن سود و زیان (محافظه کاری) می­تواند به دلیل قرارداد استخدام و حاکمیت شرکتی نیز ایجاد گردد. مدیران انگیزه دارند، برای اجتناب از اینکه قبل از خاتمه دوره تصدی­شان اخراج شوند، زیان­ها را پنهان نمایند. نشان دادن زیان­ها و این­که مدیران پروژه­های خالص ارزش فعلی منفی را اجرا نموده­اند، منجر به تحریک سهامداران برای اخراج مدیران می­گردد. تأییدپذیری نامتقارن، شناسایی زیان­ها را سرعت می­بخشد و برای هیأت مدیره و سهامداران نشانه­هایی فراهم می ‌کند، تا علت های این زیان ها را مطالعه کنند. چنین مطالعه­هایی می­تواند، منجر به عدم تغییر مدیر و حذف پروژه­های دارای خالص ارزش فعلی منفی گردد. به اظهار دیگر، مدیران دارای این انگیزه میشوند، تا اطلاعاتی درمورد پروژه­های دارای خالص ارزش فعلی مثبت ارائه نمایند

.(Watts, 2003a, 13)

محافظه کاری حداقل از سه طریق به گونه بالقوه در حاکمیت شرکتی ایفای تأثیر می­کند:

نخست، محافظه کاری در حسابداری، از ارائه بیش از واقع سودهای انباشته و خالص دارایی­ها جلوگیری می­کند. واتز (2003) چنین استدلال می­کند که محافظه کاری، از پرداخت­های فرصت­طلبانه به مدیران جلوگیری می­کند و از این جهت ارزشمند می باشد که از مبلغ پاداش­های اضافی مدیران در حالی پرده برمی­دارد که با در نظر داشتن دوره تصدی­گری و مسئولیت محدود مدیران، جبران این پرداختهای اضافی بسیار دشوار می باشد. در تأثیر دوم، بال[2] (2001) چنین استدلال می­کند، که در صورت عدم وجود حسابداری محافظه کارانه، مدیران برای تداوم اجرای سرمایه گذاری­های دارای خالص ارزش فعلی منفی و اجتناب از گزارشگری زیان حاصل از فروش یا کنارگذاری عملیات، دارای انگیزه هستند و سوم اینکه، بال (2001) معتقد می باشد، تعهد پیش بینی شده برای شناسایی به موقع اخبار بد که به گونه تلویحی در حسابداری محافظه کارانه نیز عنوان می­گردد، انگیزه های مدیران را برای پذیرفتن پروژه­های دارای ارزش فعلی منفی تعدیل می­کند، البته ممکن می باشد، این گونه پروژهها به نفع مدیران باشد، اما به هیچ وجه به سود سهامداران نخواهد بود. موارد تصریح شده در بالا اظهار­گر این می باشد که به گونه بالقوه، محافظه کاری ابزار مناسبی جهت اتخاذ تصمیمات کلیدی مدیران می باشد(Ahmed, Duelman, 2005, 5) .

لیم[3] (2001) چنین می­گوید، نبود محافظه کاری می­تواند، به صورت رفتار فرصت طلبانه مدیران نظاره گردد. نتیجه پژوهش وی نشان می­دهد، شرکت­هایی که به لحاظ حاکمیت از سطح کیفی بالایی برخوردارند، محافظه کارتر هستند و در شناسایی زیان­های اقتصادی در مقایسه با سود و همچنین منعکس کردن اخبار بد در مقایسه با اخبار خوب به­هنگام­تر اقدام می­کنند.

به گونه اختصار، در حاکمیت شرکتی، محافظه کاری نشانه­های به هنگامی را برای مطالعه وجود پروژه­های دارای خالص ارزش فعلی منفی و در صورت وجود، انجام اقدامات لازم، فراهم می­نماید. محافظه کاری، اختیار سهامداران را برای بهره گیری از حقوقی که بر دارایی­های شرکت دارند، حفظ می-­کند.

[1] – Firm governance (corporate governance)

[2] – Ball

[3] – Lim.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 اهداف پژوهش:

با وجود اینکه در سال­های اخیر تحقیقات زیادی با محوریت موضوع محافظه­کاری در سراسر جهان انجام شده می باشد و این اصل محدودکننده حسابداری را از زوایا و جنبه­های مختلفی مورد مطالعه قرار داده­اند، اما با این حال علیرغم پتانسیل بالای این موضوع برای انجام تحقیقات علمی، تا­کنون در کشور ما در این زمینه تحقیقات کاملی صورت نگرفته می باشد و جای خالی مطالعه بعضی جوانب این موضوع در میان تحقیقات علمی رشته حسابداری در محافل دانشگاهی و حرفه­ای محسوس می­باشد. در این پژوهش کوشش شده می باشد که با محوریت موضوع محافظه­کاری، دریچه تازه-ای برای انجام تحقیقات دیگر در این زمینه گشوده گردد.

هدف این پژوهش مرور دو دیدگاه و معیار ارزیابی محافظه ­کاری، 1) معیار عدم تقارن زمانی سود و 2) نسبت ارزش بازار سهام به ارزش دفتر آن و مطالعه ارتباط میان این دو می باشد.

ارزیابی ارتباط محافظه کاری سود و زیانی و محافظه کاری ترازنامه ای

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید