ارزیابی ارتباط محافظه کاری سود و زیانی و محافظه کاری ترازنامه ای

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-3. طبقه بندی[1] محافظه کاری حسابداری

تحقیقات باسو (1997) و فولتهام و اولسون (1995) دو رویکرد برای تعریف و سنجش محافظه کاری حسابداری معرفی کرده­اند؛ محافظه کاری سود و زیانی[2] و محافظه کاری ترازنامه ای[3]. این دو رویکرد به دو شیوه کاری مهم در تحقیقات حسابداری در زمینه محافظه کاری مبدل شده­اند که در ذیل مورد بحث قرار می گیرند(Wendt, 2010, 22).

2-1-3-1. محافظه کاری سود و زیانی

باسو این گونه شفاف سازی می­کند که محافظه کاری اخبار بد را زودتر از اخبار خوب منعکس می­کند، که به گونه ضمنی نشانگر اختلافات سیستماتیک زمانی پایداری سود می باشد. او اذعان دارد که سود، اخبار بد را زودتر و کامل­تر از اخبار خوب منعکس می­کند. بدلیل اختیارات مدیریتی و یا بدلیل استانداردهای حسابداری، هزینه­ها و زیان فوراً در صورت سود و زیان قابل شناسایی می باشد. در حالی که برای شناسایی درآمد و سود، نیاز به مطالعه بیشتر می­باشد. در نتیجه نیازمندی­های مطالعه نامتقارن خالص دارایی­ها و درآمدهای حسابداری، دائماً دست کم گرفته می شوند(Wendt, 2010, 22).

محافظه کاری حسابداری از طریق اقلام تعهدی درآمدها محقق می گردد

(Pae, 2007, 681). زمانی که مدیر انتظار یک خبر بد را در آینده می­کشد، محافظه کاری فوراً زیان احتمالی را برآورد کرده و شروع به اصلاح اقلام تعهدی می­نماید. از طرف دیگر مدیریت زمانی که مطالعه­های قوی در مورد چشم اندازهای مثبت هست، فقط تغییرات تعهدی مثبت را اعمال می­کند. به دلیل این عدم تقارن تعهدات انباشته خالص در طول زمان منفی خواهد بود

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

(Wendt, 2010, 22).

2-1-3-2. محافظه کاری ترازنامه ­ای

فولتهام و اولسون (1995)  رویکرد متفاوتی را برگزیده و محافظه کاری را به این شکل تعریف می­کنند: «ارزیابی کمتر از واقع همیشگی رقم ارزش دفتری، با در نظر داشتن ارزش بازار شرکت». برخلاف روش باسو که به توزیع سودها، تغییرات تعهدی و جریانهای نقدی تمرکز دارد، فولتهام و اولسون، ارزش دفتری را با ارزش بازار مرتبط می­سازند. این روش تعیین حضور محافظه کاری حسابداری، به محافظه کاری ترازنامه­ای معروف می باشد(Wendt, 2010, 23).

خارج قسمت ارزش بازار به ارزش دفتری نسبت بازار به دفتر (P/B) بیانگر اندازه محافظه کاری حسابداری می باشد. (P/B) بزرگتر از یک نشان­دهنده وجود محافظه کاری می باشد و هر چه این عدد بیشتر باشد اندازه محافظه کاری حسابداری بیشتر می باشد. شیوه دیگری که اغلب برای تخمین ارتباط ارزش دفتری با ارزش بازار مورد بهره گیری قرار می­گیرد، مدل رگرسیون اولسون می باشد. این مدل ارتباط بین ارزش بازار خالص دارایی­ها و ارزش حسابداری خالص دارایی­ها (ارزش دفتری+ سود حسابداری) را می­سنجد.

معتبر بودن تئوری بازار کرا (EMH)[4] اساس مشروعیت نسبت MTB  یا همان (P/B) می باشد، ارزش بازار، تقریب درستی از ارزش فعلی جریان نقدی آینده یا همان ارزش شرکت می باشد. به هنگام رخداد بی­نظمی در بازار سرمایه قیمت سهام دیگر بیانگر تقریب دقیق ارزش منصفانه شرکت نیست. به عنوان مثال، بحران مالی جهانی 2008 آشفتگی زیادی در بورس سهام ایجاد نمود و به افت عظیم شاخص­های بورس منجر گردید(Wendt, 2010, 23).

[1]– Classification

[2]– Earnings conservatism

[3]– Balance sheet conservatism

[4] – Efficient Market Hypothesis

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 اهداف پژوهش:

با وجود اینکه در سال­های اخیر تحقیقات زیادی با محوریت موضوع محافظه­کاری در سراسر جهان انجام شده می باشد و این اصل محدودکننده حسابداری را از زوایا و جنبه­های مختلفی مورد مطالعه قرار داده­اند، اما با این حال علیرغم پتانسیل بالای این موضوع برای انجام تحقیقات علمی، تا­کنون در کشور ما در این زمینه تحقیقات کاملی صورت نگرفته می باشد و جای خالی مطالعه بعضی جوانب این موضوع در میان تحقیقات علمی رشته حسابداری در محافل دانشگاهی و حرفه­ای محسوس می­باشد. در این پژوهش کوشش شده می باشد که با محوریت موضوع محافظه­کاری، دریچه تازه-ای برای انجام تحقیقات دیگر در این زمینه گشوده گردد.

هدف این پژوهش مرور دو دیدگاه و معیار ارزیابی محافظه ­کاری، 1) معیار عدم تقارن زمانی سود و 2) نسبت ارزش بازار سهام به ارزش دفتر آن و مطالعه ارتباط میان این دو می باشد.

ارزیابی ارتباط محافظه کاری سود و زیانی و محافظه کاری ترازنامه ای

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید